Dobre oświetlenie jest konieczne w przypadku każdej powierzchni użytkowej. Źródła światła są wymagane nie tylko w przypadku mieszkań, ale też pomieszczeń usługowych, pracowniczych, leczniczych. Mowa również o oświetleniu zewnętrznym. Oświetlenie nie tylko ułatwia poruszanie się w danym miejscu, ale także zwiększa komfort psychiczny danego człowieka. Jakie możemy wymienić rodzaje źródeł światła i jaka lampa sprawdzi się najlepiej?

Rodzaje swiatla
Rodzaje swiatla

Główne 3 rodzaje źródeł światła

Żarówki żarowe

Jest to niewątpliwie nadal najpopularniejsze źródło światła. Konstrukcja prostej lampy żarowej jest nieskomplikowana. Z wolframu wykonuje się tzw. żarnik, który poprzez energię elektryczną rozgrzewa się i zaczyna emitować światło. Wygląda jak niewielki, spiralny drucik o wysokiej temperaturze topnienia. Zamyka się go najczęściej w szklanej obudowie. Niestety, nie jest to rozwiązanie oszczędne – szacuje się, że tylko jedna dziesiąta energii elektrycznej spożytkowana jest na emisję światła, natomiast cała reszta wyłącznie ogrzewa żarnik. Alternatywą dla konstrukcji żarowych jest lampa halogenowa. Źródła światła tego typu posiadają bardzo podobną budowę, co żarówka żarowa, jednak wnętrze szklanej otoczki wypełnione jest specjalnym związkiem chemicznym, dzięki któremu wydajność lampy jest zwiększona, a jej żywotność wydłużona.

Świetlówki – lampy wyładowcze

W celu lepszej oszczędności energii i zwiększenia efektywności, zaprojektowano źródła światła w postaci szczelnie zamkniętych rurek zaopatrzonych w elektrody, które dzięki energii elektrycznej powodują wyładowania między sobą w dużej częstotliwości, co skutkuje emisją światła. Świetlówki, bo tak się owe lampy nazywa, rozróżnia się na liniowe i kompaktowe. Trzeba jednak zaznaczyć, że ze względu na swój charakter – energooszczędne świetlówki będą świeciły słabiej w zimnych warunkach, przez co nie poleca się ich do podświetlania ogrodu i zewnętrznych części domu.

Lampy LED – technologia dzisiejszych czasów

Ogromną popularnością cieszą się żarówki oparte na diodach LED. To rozwiązanie, które cechuje się największą energooszczędnością. Szacuje się, że żarówka LED może wyemitować tę samą ilość światła, co żarowa, zużywając tym samym 5 razy mniej energii elektrycznej. W diodzie znajdują się elektrony, które przez prąd zaczynają się szybko poruszać, a nadmiar energii skutkuje wytworzeniem światła. Bardzo istotnym faktem jest to, że technologia pozwala na uzyskanie światła o dowolnym kolorze, przez co źródła światła tego typu są częstym rozwiązaniem dla osób, które stawiają na ciekawy design.

Nie można zapominać również o tym, że lampy LED cechują się także znacznie większą długowiecznością, niż ich odpowiedniki. Z tego względu, pozornie większy wydatek za pojedynczą żarówkę i tak się zwróci, więc w ostatecznym rozrachunku żarówki LED to najtańsze źródła światła. Dobrze również wiedzieć, że zimne białe światło, które najczęściej jest emitowane przez żarówki LED może męczyć wzrok, a więc dobrze postawić na cieplejsze barwy.

Dodaj komentarz