Dobrze wybrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko uatrakcyjni wygląd samego budynku, ale również ułatwi poruszanie się na terenie nieruchomości po zmroku. Co więcej, dobrze oświetlone przestrzenie odstraszą również potencjalnych włamywaczy. Nie można jednak zapominać o tym, że nie powinno ono być zbyt mocne, ponieważ w przeciwnym przypadku może sprawiać dyskomfort sąsiadom, a przy tym wszystkim takie oświetlenie będzie pobierało więcej energii elektrycznej. Bardzo ważne jest również to, że oświetlenie zewnętrzne powinno być zależne od stylu, w jakim wybudowany został dom.

Najczęściej oświetlenie zewnętrzne jest stosowane w celu podświetlenia okolic podjazdu i wejścia do domu, czyli ogólnie rzecz biorąc miejsc, w których będą poruszali się mieszkańcy. Dlatego jeżeli w ogrodzie znajduje się altana, oświetlona powinna być droga do niej, jak i sama konstrukcja. Jest to jednak rzecz drugorzędna, ponieważ najważniejszy jest podjazd, garaż i drzwi wejściowe. Co więcej, oświetlenie zewnętrzne powinno zawsze znajdować się tam, gdzie występuje nierówność terenu, czyli na przykład uskok w gruncie, schody, zbiorniki wodne, wąskie przejścia i zakamarki, w których można by ewentualnie zrobić sobie krzywdę. Być może właściciel dobrze zna teren swojej nieruchomości, jednak goście już tak obyci nie są, dlatego należy im zapewnić odpowiedni komfort i bezpieczeństwo.

Oświetlenie zewnętrzne
Oświetlenie zewnętrzne

Przed wyborem, trzeba zastanowić się jakie żarówki sprawdzą się najlepiej w swojej roli. Najtańszym rozwiązaniem są żarówki żarowe, które dają ciepłe światło białe. Dobrze odwzorowuje kolory (światło), podobnie jest w przypadku halogenów, które idealnie sprawdzą się w ogrodzie. Ciekawym rozwiązaniem są również kompaktowe świetlówki, które są znacznie bardziej energooszczędne od powyższych przykładów. Ogromną popularnością cieszą się również lampy LED, które zużywają jeszcze mniej energii, a także emitują sporo światła. W przypadku sporego ogrodu doskonale sprawdzą się rtęciówki wysokoprężne, które dobrze podświetlają zieleń. Dobrze jest wystrzegać się energooszczędnych świetlówek, które będą miały mniejszą efektywność zimą, niż w trakcie lata.

Jakie są rodzaje oświetlenia zewnętrznego?

Jeżeli chodzi o samą bryłę budynku lub garażu – świetnie sprawdzą się kinkiety, które nie będą raziły w oczy podczas dnia, a po zmroku dadzą optymalną ilość światła. Dobrze jest je także zamontować w pobliżu bramy wjazdowej, furtki.

Najpopularniejszym rozwiązaniem są jednak lampy słupkowe. Przy ścieżkach użytkowych stosuje się najczęściej niskie słupki, ponieważ chodzi o dobre podświetlenie chodnika. W przypadku ogrodu natomiast, dobrze sprawdzą się lampy wysokie, nawet kilkumetrowe, ponieważ oświetlą większy obszar.

Popularne jest także montowanie reflektorów w tzw. oprawach najazdowych. Takie oświetlenie zewnętrzne montuje się na poziomie chodnika, podjazdu. Wysokiej jakości oprawy zapewniają zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi, a zamontowanie takich lamp w pobliżu bryły domu daje bardzo ładny efekt wizualny w postaci podświetlenia ściany.

Dodaj komentarz