Oświetlenie wewnętrzne powinno być uwzględnione już na etapie projektu budowy domu. Ma to związek oczywiście z rozmieszczeniem instalacji elektrycznej. Tym samym, nie zawsze właściciel przyszłego domu będzie od razu wiedział, gdzie znajdzie się chociażby lampka do czytania lub kinkiet. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy architekta wnętrz lub elektryka, ponieważ kable powinny być ukryte w ścianie jeszcze zanim zostanie ona skończona.

Dom można podzielić na pewne strefy, w których oświetlenie wewnętrzne będzie odgrywało znaczną rolę. Dla przykładu – w salonie, pokoju dziennym i wszystkich miejscach, w których domownicy będą przebywali często i zapraszali gości powinno znajdować się dobre oświetlenie, które przy okazji nie będzie nadwyrężało wzroku, a zapewni odpowiednią widoczność.

Oświetlenie wewnętrzne
Oświetlenie wewnętrzne

Wysokiej jakości oświetlenie wewnętrzne powinno znaleźć się również w miejscach, w których domownicy będą pracować. Obecna technologia pozwala na wiele ciekawych rozwiązań, czyli na przykład zastosowanie włączników do światła z możliwością regulacji natężenia. Dobrze sprawdzą się systemy oświetleniowe pozwalająca na wykonywanie tej czynności za pomocą pilota.

Jaki styl dobrze się sprawdzi – rodzaje oświetlenia wewnętrznego

Żeby mieszkanie dobrze się prezentowało – oświetlenie powinno być spójne. Nawet, kiedy używamy innego rodzaju światła, to oprawy w sąsiednich pomieszczeniach powinny być w miarę do siebie podobne. Na przykład: nie warto decydować się na oprawy w kolorze złotym, jeżeli w pozostałej części mieszkania będzie to kolor srebrny.

W przypadku mieszkań klasycznych, warto postawić na jak najprostsze rozwiązania podczas wyboru lamp. Awangardowe konstrukcje metalowe mogą zwyczajnie nie pasować tak dobrze, jak zwyczajny żyrandol z prostym, białym kloszem. Warto postawić na lampy wykonane w dużej części z drewna, ponieważ materiał ten nadaje powierzchni przytulnego charakteru, a przy okazji pasuje do dosłownie wszystkiego, dlatego da możliwość kupna w zasadzie dowolnych mebli i dodatków.

Jednakże, w bardziej nowoczesnych mieszkaniach warto jest postawić chociażby na oświetlenie punktowe. W tym przypadku nie można sobie pozwolić na wiele ciekawych rozwiązań względem wyboru oprawy. Kiedy jednak chodzi o loftowy styl – lampy powinny być opuszczone na odpowiedni poziom, by światło nie „marnowało się” na oświetlenie niepotrzebnych dla mieszkańca miejsc.

Rodzaje oświetlenia wewnętrznego w dużej mierze zależy również od technologii użytej przy produkcji lamp. Genialnym wyborem będą żarówki LED, które są pozornie droższym zakupem, jednakże niskie koszty eksploatacji i długowieczność szybko nadrobią różnice w cenie za samą lampę. Dobrze tutaj zaznaczyć, by wybierać żarówki mające ciepłe barwy, ponieważ zimne białe światło na dłuższą metę może męczyć wzrok, natomiast w pomieszczeniach takich, jak łazienka sprawdzą się wyśmienicie.

Dodaj komentarz